Премиерот на Ерменија: Признавањето на геноцидот е прашање на нашата безбедност

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан преку писмо му порача на американскиот претседател Џо Бајден дека признавањето на геноцидот е прашање на безбедноста на Ерменија, особено по минатогодишните настани и избувнувањето војна во Нагорно Карабах.

Фото: ЕПА

Бајден масакрите и присилната депортација на Ерменците во Османлиското царство во 1915 година ги нарече геноцид.

„Ерменците ширум светот со ентузијазам го поздравија признавањето на геноцидот“, рече Пашинјан во писмото објавено на неговата веб-страница.

Во порака на својата Фејсбук страница, Пашинјан му се заблагодари на американскиот претседател за „таа силна мерка кон правдата и историската вистина и за неговата непроценлива поддршка на потомците на жртвите на ерменскиот геноцид“.

„Признавањето на геноцидот е охрабрувачки пример за сите што сакаат да изградат праведно и толерантно меѓународно општество“, додаде ерменскиот премиер.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го осуди мешањето на трети страни во внатрешните работи на Турција, а неговиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека Турција од никого не треба да добива никакви лекции за сопствената историја. Повеќе од дваесет земји во светот официјално го признаа ерменскиот геноцид од 1915 година, што го изврши тогашното Османлиско царство за време на Првата светска војна.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе