Премиерот на Црна Гора и српскиот патријарх без најава потпишаа договор меѓу владата и СПЦ

Темелниот договор меѓу црногорската влада и Српската православна црква (СПЦ) беше потпишан денес во Подгорица, откако српскиот патријарх Порфирие без најава пристигна во главниот град на Црна Гора. Посетата на Порфирие на Подгорица не ја најавија официјално ни црногорската влада ни СПЦ.

EPA-EFE

Темелниот договор со СПЦ го оспоруваат дел од политичките партии во власта во Црна Гора, предводени од Демократската партија на социјалистите на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

Тие најавија дека во случај на негово потпишување ќе ја урнат владата на Дритан Абазовиќ бидејќи сметаат дека со тој договор црногорското историско-културно наследство ѝ се припишува на СПЦ.

За време на потпишувањето на договорот пред црногорската вила Горица протестираа неколку десетици граѓани, а беше најавено дека во текот на денот протестите ќе бидат и помасовни, а во Подгорица беше забележано засилено присуство на полицијата.

На потпишувањето на документот, покрај Порфирие и Абазовиќ, присуствуваа митрополитот црногорско-приморски Јоаникие и црногорскиот министер за правда Марко Ковач. Претходно кабинетот на Абазовиќ ги одби сите приговори на текстот на Темелниот договор.

Противниците на договорот со СПЦ тврдат дека документот ја фаворизира СПЦ во однос на другите верски заедници, дека не е во согласност со уставот и законите на Црна Гора, дека во преамбулата се фалсификува црногорската историја и дека со него сопственоста над црковните објекти во Црна Гора официјално ѝ се припишува на СПЦ.

Државата Црна Гора од претходно има потпишано договори со Католичката црква, Исламската и Еврејската заедница. ДПС на Ѓукановиќ веднаш по објавување  на потпишувањето на Твитер најави дека ќе почне иницијатива за смена на владата и истакна дека новата идна власт ќе го поништи договорот со СПЦ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе