„Во име на љубовта“

Премиерот Харадинај ја отвори првата косовска Недела на гордоста

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај учествуваше на церемонијата на отворањето на  на Неделата на гордоста, во рамки на која во Приштина за прв пат ќе се одржи Парада на гордоста.

Тој истакна дека „Косово е спремно да ги почитува правата на ЛГБТ заедницата“, пренесува РТК2.

Се истакнува дека Харадинај на вчерашната церемонија изјави дека организирањето на првата Парада на гордоста ја докажува „храброста, граѓанската и социјалната, но и институционалната“ на приштинските власти.

„Ќе ги почитуваме правата на сите без разлика, сите човечки слободи се почитуваат. Косово е спремно да ги почитува правата на ЛГБТ заедницата на Косово, истовремено да овозможи рамноправност и човечки слободи, слобода на избор“, кажа Харадинај.

РТК2 јавува дека Парадата на гордоста со мотото „Во име на љубовта“ ќе биде организирана во вторник на 10 октомври.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе