Прекинати преговорите за иранскиот нуклеарен договор во Виена

Во Виена од април се водат преговори за чекорите кои треба да ги преземат Иран во врска со нуклеарните активности и САД во врска со санкциите за да се постигне целосна согласност за нуклеарниот договор.

EPA-EFE

Преговарачите од Иран и шесте светски сили денес ги прекинуваат разговорите за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година, и се враќаат во своите држави на консултации, бидејќи преостанатите разлики не можат лесно да се надминат, потврди шефот на иранската делегација Абас Аракчи.

„Поблиску сме до договор од кога било, но остануваат некои разлики во ставовите кои не можат лесно да се надминат и тоа не е лесна работа. Затоа вечерва се враќам во Техеран“, кажа Аракчи во интервју за иранската државна телевизија.

Целта на преговорите во Виена е да се постигне целосна согласност за нуклеарниот договор од кој администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се повлече во 2018 година и ги врати санкциите против Техеран.

„Пополнувањето на празнините во договорот бара одлуки кои главно треба да ги донесе другата страна. Се надевам дека во следната рунда од разговорите ќе ја надминеме оваа мала, но тешка делница во преговарачкиот процес“, истакна Аракчи.

Главниот непријател на Иран, Израел, ја осуди претходно победата на претседателските избори на Ебрахим Раиси, ултра-конзервативец и доскорешен судија на врховниот суд на Иран, на изборите со предупредување дека новата оранска власт ќе биде „режим на брутални џелати“ со која светските сили не би требало да преговараат за нов нуклеарен договор.

Не е јасно кога формалните преговори ќе продолжат.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе