Прекината потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите.

Откако во болница во Џенова почина романски возач на камион, официјалниот број на загинати порасна на 43.

Девет лица се сѐ уште во болница, од кои четири во критична состојба, пренесува Ројтерс.

Потсекретарот на италијанскиот премиер Џанкарло Џорџети зијави дека италијанската влада ќе почне нов план кој треба да ја направи инфраструктурата во Италија побезбедна.

„Тоа ќе бидат операции на одржување без преседан, со огромни вложувања во јавните работи“, изјави Џорџети.

Иако не изнесе точна цифра за овие проекти, Џорџети истакна дека нема да се обѕира на буџетскиот дефицит, БДП и европските правила.

Со планот ќе бидат опфатени автопатите, мостовите, вијадуктите, но и јавните згради како училиштата, изјави потсекретарот на италијанската влада.

Мостот Моранди се урна во вторникот за време на бура, а над 30 автомобили и автобуси паднаа на земја од висина од 45 метри.

Инженерите кои ја истражуваа несреќата сметаат дека трагедијата ја предизвикал еден од бетонските носачи на сајли.

Вчера беше одржан јавен погреб за дел од загинатите, на која присуствуваше државниот врв на Италија.

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе