Пред 74 години Америка фрли атомска бомба на Хирошима, умреа 140.000 луѓе (ВИДЕО)

Во Хирошима е одбележана 74-годишнината од американскиот напад со атомска бомба.

За време на церемонијата градоначалникот Казуми Мацуи ја потсети јапонската влада дека треба да се придружи на договорот на ОН за забрана на нуклеарното оружје.

На церемонијата во Меморијалниот парк присуствуваа 50.000 граѓани, преживеани и потомци на настраданите, како и претставници на 90 земји, вклучувајќи ги САД, Русија, Британија.

Комеморацијата почна со минута молк во 8:15 часот по локално време, точното време кога Американците во 1945 година ја фрлија атомската бомба врз Хирошима, која уби 140 илјади луѓе.

„Низ целиот свет, гледаме дека егоцентричниот национализам е во подем, тензиите се засилуваат од меѓународното ривалство, а нуклеарното разоружување сопира“, кажа Мацуи на церемонијата.

Тој ја повика јапонската влада да се придружи на договорот на ОН за нуклеарно разоружување.

„Ја повикувам владата на единствената земја која го доживеа нуклеарното оружје во војна да се придружи на барањето на преживеаните и да го потпише и ратификува договорот. Ги повикувам лидерите да го покажат пацифизмот на јапонскиот устав со тоа што ќе покажат лидерство во преземањето на следниот чекор кон свет ослободен од нуклеарното оружје“, кажа градначалникот на Хирошима.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе по церемонијата одржа конференција за новинарите на која кажа дека договорот не ја претставува „реалноста за безбедноста“.

Абе истакна дека Јапонија ќе работи како „медијатор меѓу државите со нуклеарно оружје и оние кои го немаат“.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе