Православен свештеник во Русија насилно крштева дете (ВИДЕО)

Руски православен свештеник ја шокираше јавноста откако беа објавени снимки од насилно крштевање на дете.

Василиј Нечепоренко, попознат по црковното име Фотиос, го повредува бебето и речиси го удавува во водата. Поради ова, бебето има модринки по целото тело, тврди мајката на детето.

На видеото се гледа како Нечепоренко несмасно го крева детето, а потоа со сила го спушта во водата.

Свештеникот е суспендиран на една година откако родителите на неговото дете го пријавиле во полиција.

Инцидентот се случил минатиот викенд во градот Гатчина, на околу 40 километри од Санкт Петербург.

Според руската православна традиција, детето мора трипати да се потопи во светата вода за да се крсти.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе