Берлин

Пратеник од АфД го удирале со летва се додека не се онесвестил (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Франк Магник, пратеник и локален функционер на десничарската Алтернатива за Германија (АфД), тешко е повреден во „политички мотивиран“ напад од повеќе луѓе во Бремен.

Полицијата од Бремен соопшти дека нападот се случил вчера попладне во центарот на градот.

„Имајќи ја во предвид позицијата на жртвата, веруваме дека се работи за политички мотивиран чин“, рече полицијата. Исто така е наведено дека безбедносните служби одговорни за овој вид на прашања започнале истрага.

АфД објави слика од својот пратеник во бессознание во болнички кревет. Неговото лице на сликата е крваво и отечено, со долг и длабок рез на челото.

Според АфД, Магник бил нападнал од три маскирани мажи. „Го удирале со летва се додека не се онесвестил, а потоа продолжиле да го шутираат“, соопшти АфД, додавајќи дека нападот бил прекинат од градежен работник кој таму се нашол.

Еден од лидерите на АфД, Јерг Мојтен ги обвини напаѓачите дека Магник го „тепале речиси до смрт“ и рече дека е „вознемирен“ поради случајот.

Минатиот четврток, детонација на експлозив во канта за ѓубре тешко ги оштетила просториите на АфД во Саксонија, едно од упориштата на таа десничарска партија, а полицијата и тој напад го оцени како политички мотивиран.

Од изборите во 2017 година, АфД е најголема опозициска партија во Германија. Таа во моментов ужива поддршка од нешто помалку од 15% од граѓаните.

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе