Пожарите што ја пустошат Австралија се видливи и од вселената (ФОТО+ВИДЕО)

Австралија сè уште гори. Пожарите се видливи дури и од вселената.

Вчера беше прогласена вонредна состојба по должината на поголемиот дел од источниот брег, а жителите во високо ризичните области властите ги повикаа да се евакуираат заради претстојните „катастрофални“ пожари.

Во Сиднеј, најнаселениот град во земјата со повеќе од 5 милиони жители е прогласена „катастрофална опасност од пожар“.

Денешната температура од 37 Целзиусови степени, во комбинација со силни ветрови, би можеле да создадат смртоносни услови.

„Акцентот е ставен на заштита на животот, имотот и обезбедување колку што е можно поголема безбедност за сите“, рече премиерката на Нов Јужен Велс, Гладис Бериџиклиан.

Властите истакнаа дека дури ни домовите отпорни на пожари нема да можат да издржат катастрофални услови и повеќе од 100 училишта ќе бидат затворени.

Во шумските пожари кои хараа во Нов Јужен Велс и Квинсленд, загинаа три лица и се уништени повеќе од 150 домови.

Властите очекуваат денешните неповолни временски услови, жештината и ветерот да достигнат невидени размери.

Шумските пожари се честа и смртоносна закана за време на жешките и суви лета во Австралија, но сегашните пожари многумина ги изненадија.

„Сите треба да внимаваат без оглед каде се наоѓаат и сите треба да го претпостават најлошото. Не можеме да си дозволиме да се опуштиме“, додаде Бериџиклиан.

Пожарите имаа погубно влијание и врз дивите животни во Австралија. Се проценува дека страдале околу 350 коали.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе