Повеќе земјотреси ја погодија Албанија, најмалку пет мртви и над 150 повредени (ФОТО+ВИДЕО)

Силниот земјотрес со јачина од 6,4 по Рихтер кој утринава ја погоди Албанија оштети куќи, а жителите на Тирана избегаа на улиците, некои со бебиња во раце. Како што јавува албански Фактор, најмалку пет лица загинале. Според податоците на светските медиуми има најмалку 150 повредени.

Епицентарот на земјотресот бил меѓу пристаништето Драч и престолнината Тирана на длабочина од 10 километри. По тој земјотрес уште неколку силни потреси ја погодија Албанија. Последниот во 7:10 со јачина од 5,4 по Рихтер. Епицентарот бил во Јадранското Море на 27 километри од Драчснимките објавени на социјалните мрежи покажуваат урнати куќи во Драч, пристанишниот град на 40 километри од Тирана на Јадранскиот брег.

Портпаролот на албанската влада кажа за Ројтерс дека најголемата штета е во Драч, а дека неколку луѓе се примени во болица во Тирана.

Според првичните информации, се урнале згради во центарот на Драч, а спасувачките екипи се на терен и се обидуваат да им помогнат на луѓето заробени под урнатините.

Земјотресот се почувствува и во Македонија, Црна Гора, БиХ, Хрватска и Италија.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе