Санта Кларита

Повеќе ранети во пукање во училиште во Калифорнија, напаѓачот на слобода (ВИДЕО)

Најмалку седум лица се застрелани во средно училиште во Санта Кларита, Калифорнија, јавуваат локалните медиуми. Полицијата соопшти дека осомничениот е во бегство.

Пукањето се случило во средното училиште Саугус, на шеесетина километри северно од Лос Анџелес, рано утрово. Локалните медиуми известуваат за седум жртви, но полицијата сè уште не го потврдила овој број.

Полицијата на округот Лос Анџелес соопшти дека осомничениот е Азиец, „облечен во црно“, и е на слобода, а последен пат е виден во училиштето.

Соседните училишта се затворени, а полицијата му препорача на локалното население да ја избегнува областа, додека продолжува полициската потера.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе