Санта Кларита

Повеќе ранети во пукање во училиште во Калифорнија, напаѓачот на слобода (ВИДЕО)

Најмалку седум лица се застрелани во средно училиште во Санта Кларита, Калифорнија, јавуваат локалните медиуми. Полицијата соопшти дека осомничениот е во бегство.

Пукањето се случило во средното училиште Саугус, на шеесетина километри северно од Лос Анџелес, рано утрово. Локалните медиуми известуваат за седум жртви, но полицијата сè уште не го потврдила овој број.

Полицијата на округот Лос Анџелес соопшти дека осомничениот е Азиец, „облечен во црно“, и е на слобода, а последен пат е виден во училиштето.

Соседните училишта се затворени, а полицијата му препорача на локалното население да ја избегнува областа, додека продолжува полициската потера.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе