Во силно утврдената Зелена зона

Повеќе ракети паднаа кај Амбасадата на САД во Багдад, ги активираа сирените (ВИДЕО)

Најмалку две ракети експлодираа во близина на силно утврдената Зелена зона во Багдад, во која се сместени Амбасадата на Соединетите Американски Држави и други странски дипломатски објекти.

Најмалку две експлозии се случија денеска во близина на Зелената зона, јави Франс прес, повикувајќи се на безбедносни извори, иако останува нејасно дали експлозиите резултирале со жртви.

Видеоснимките што кружат на социјалните медиуми се чини дека прикажуваат област во близина на комплексот, каде што може да се слушнат вклучените сирени.

Нападот се случува по серија слични инциденти последниве неколку недели. Минатиот вторник беа испукани ракети близу Камп Таџи - база на американската коалиција северно од Багдад, при што беше повреден најмалку еден ирачки војник. Неколку дена пред тоа, осум ракети „Катјуша“ ја погодија воздушната база Ал-Балад, друг објект во кој се наоѓаат американски војници, при што беа повредени четири лица од ирачкиот персонал. Ниту една група не ја презема одговорноста за нападите.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе