Повеќе од 90 проценти од возрасната популација во Пекинг е целосно вакцинирана

Во Пекинг, главниот град на Кина, целосно се вакцинирани речиси 91 процент од возрасните граѓани против ковид-19, покажаа податоците на градските власти во четвртокот, додека земјата настојува да ја вакцинира целата нација.

Фото: ЕПА

Околу 17,7 милиони лица или 90,8 проценти од возрасната популација на Пекинг се вакцинирани до 21 јули, соопштија градските власти на социјалните мрежи во четвртокот. Тоа е приближно 80,8 проценти од вкупното население во градот од 21,9 милиони жители.

Постигнат е значителен напредок во целосната вакцинација на возрасните и во другите поголеми кинески градови. Стапките на вакцинација во Шангај и Вухан надминуваат 80 и 77 проценти, соопштија локалните власти.

Кина соопшти дека до 21 јули употребила 1,49 милијарди дози вакцина, но не се откриени податоци за целата земја за тоа колку луѓе биле целосно вакцинирани.

Кина очекува да вакцинира најмалку 70 проценти од целните групи до крајот на годината.

Текот на вакцинацијата во Кина е забавен на просечно 11,8 милиони дози на ден во јули, во споредба со 20 милиони во јуни.

Стапката на вакцинација во некои провинции заостанува зад стапката во големите градови.

Северната провинција Шанкси има 46,7 проценти од возрасните со примени две дози до 20 јули, а источната провинција Жеџијанг целосно вакцинирала 49,8 проценти од возрасните до 19 јули.

Кина очекува да вакцинира најмалку 70 проценти од целните групи до крајот на годината, изјави заменик-шефот на Националната здравствена комисија Зенг Јиксин за новинската агенција Ксинхуа минатиот месец.

Шанкси има за цел да достигне стапка на вакцинација од најмалку 91,2 проценти кај оние над 12 години во втората половина на оваа година, иако не е наведено дали таа цел вклучува целосна вакцинација или не.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе