Низ целата земја

Повеќе од 3.300 лица уапсени на протестите во 110 града во Русија (ВИДЕО)

Протести за апсењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални се одржаа во 110 градa во Русија, а досега се уапсени најмногу учесници, 3.320, објавија руските медиуми.

Фото: ЕПА

Веб-страницата Њузру (Newsru.com) објави список на уапсените лица, како и на градовите каде што се одржаа протестите во саботата - од крајнозападниот Калининград до крајноисточниот Владивосток, додека во некои градови температурата достигна до минус 50 степени.

Според податоците на невладината организација „ОВД-инфо“, најмногу апсења имало во Москва и Санкт Петербург - 1.320, односно 490 лица.

Протести се одржаа и во Берлин, Минхен, Прага, Краков, Хелсинки, Хаг, Виена, голем број градови во САД, Тел Авив, Лондон, Токио, како и во Подгорица и Херцег Нови.

Десетици новинари исто така се уапсени, иако имале новинарски ознаки, според Њузру.

Интерфакс објави дека против тројца учесници на протестот во Москва се поднесени обвиненија за употреба на насилство врз полицијата.

Властите соопштија дека се повредени 39 полицајци.

Синоќа соработникот на Навални Леонид Волков соопшти дека протестите ќе продолжат и следниот викенд.

Руската полиција не го објави бројот на уапсените.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе