Потврденo: Ердоган и Путин во понеделник во Сочи

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретне со неговиот турски колега, Реџеп Таип Ердоган во рускиот град Сочи во понеделник, пренесе Ројтерс.

„Оваа средба е можна и се подготвува“, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за новинарите.

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу претходно изјави дека Ердоган и Путин во понеделник ќе разговараат за кризата во Сирија.

Ердоган се состана со лидерите на Иран и Русија минатата недела во Техеран за да разговараат за Сирија, но не успеа да добие завет за прекин на огнот во бунтовничката енклава Идлиб.

Република Македонија е мала држава на Балканот чија основна цел е опстанокот во меѓународните односи и грижа за благосостојбата на сопствените граѓани.

повеќе

Заев побара од дипломатите да се воздржуваат од активности меѓу гласачите спроти референдумот, а онаа од поддржувачите не му пречи.

повеќе

Македонија по оваа авантура нема каде да се врати и единствениот пат по кој треба да тргне е патот на внатрешно реформирање и интраетничко помирување и обединување.

повеќе