Потоп во Сплит, затворени патишта во Далмација (ВИДЕО)

На Јадранот утринава паѓаше обилен дожд, а многу улици во центарот на Сплит се поплавени.

EPA-EFE

Хрватскиот автомото сојуз ХАК предупредува дека патишта низ Далмација се полни со вода, а некои поради непроодност се затворени.

„Некаде има магла, можни се одрони, а особено на Јадранската магистрала и планинските патишта. Ги предупредуваме возачите да не тргнуваат на пат без пропишаната зимска опрема“, соопшти ХАК.

Поради вода на коловозите затворени се локалните патишта во областа на Вргорац. Според прогнозата на метеоролозите, во Хрватска се предвидува и снег во попладневните и вечерните часови.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе