Потоп во Солун: улиците и куќите под вода, возачите заробени (ВИДЕО)

Обилните дождови предизвикаа големи поплави во Солун, десетици домови се поплавени, а двајца мотоциклисти беа заробени во поплавените улици, јавуваат грчките медиуми.

Противпожарната служба добила повеќе од 150 повици, а од 17 домови морало да се испумпува вода, пренесува Екатимерини.

За време на невремето во четвртокот навечер, пожарникарите евакуирале седум лица од поплавените домови во областа Ефкарпија.

Двајца возачи биле заробени во поројот, од кои едниот сам се извлекол од поплавата, додека другиот побарал полициска помош.

Сообраќајот во Солун се одвива забавено, а имало и неколку судири поради лизгавите патишта.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе