Потоп во Солун: улиците и куќите под вода, возачите заробени (ВИДЕО)

Обилните дождови предизвикаа големи поплави во Солун, десетици домови се поплавени, а двајца мотоциклисти беа заробени во поплавените улици, јавуваат грчките медиуми.

Противпожарната служба добила повеќе од 150 повици, а од 17 домови морало да се испумпува вода, пренесува Екатимерини.

За време на невремето во четвртокот навечер, пожарникарите евакуирале седум лица од поплавените домови во областа Ефкарпија.

Двајца возачи биле заробени во поројот, од кои едниот сам се извлекол од поплавата, додека другиот побарал полициска помош.

Сообраќајот во Солун се одвива забавено, а имало и неколку судири поради лизгавите патишта.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе