Портпаролот на талибанците: Кина може да придонесе на развојот на Авганистан

Кина одигра конструктивна улога во промовирањето на мирот и помирувањето во Авганистан и е добредојдена да даде придонес во обновата на земјата, изјави за кинеските државни медиуми портпаролот на талибанците Сухаил Шахин.

EPA-EFE

По силната офанзива, талибанските милитантни за време на викендот ја преземаа контролата и над авганистанската престолнина Кабул, што натера илјадници цивили и авганистански воени соработници, уплашени од одмазда, како и враќање на старото толкување на исламскиот закон, шеријат, наметнат за време на претходното талибанско владеење кое заврши пред 20 години.

Во односите со талибанците сè помоќната Кина би можела да го искористи фактот што за разлика од Русија и САД не се борела во Авганистан, пишува Ројтерс.

„Кина е голема земја со огромна економија и капацитети – сметам дека може да одиграат голема улога во обновата и рехабилитацијата на Авганистан“, кажа Шахин во разговор за кинеската телевизија ЦГТН (Чајна глобал телевижн нетворк).

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји минатиот месец за време на состанок со талибанска делегација во северниот кинески град Тианџин изрази надеж дека Авганистан би можел да усвои поумерена исламистичка политика.

Со Авганистан граничи западниот кинески регион Синџијанг, главно населен со етничко малцинство Ујгури, главно муслимани, при што Кина е соочена со обвинувања од Западот, главно од САД, дека врши геноцид врз таа заедница.

Кина долго изразува загриженост дека Авганистан под контрола на талибанците ќе се користи како засолниште од страна на ујгурските сепаратистички сили.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе