При туркање со обезбедувањето

Портпаролката на Белата куќа повредена за време на средбата на Трамп и Ким (ВИДЕО)

Само неколку дена откако ја презема функцијата, портпаролката на Белата куќа Стефани Гришам е повредена во туркањето на обезбедувањето на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун со претставниците на светските медиуми.

Туркањето се случило на средбата на американскиот претседател Доналд Трамп со Ким во делимитаризирана зона меѓу двете Кореи, додека Гришам се обидувала да им обезбеди подобра позиција на претставниците на американските медиуми.

„Слушнав дека новата портпаролка на Белата куќа Стефани Гришам влегла во туркање со Севернокорејците кои се обиделе да ги потиснат членовите на новинарските тимови на Белата куќа, обидувајќи се да заземат подобра позиција за пренесувањето на средбата на Трамп и Ким. Гришам доби полесни повреди“, напиша новинарот на Си-ен-ен Џим Акоста.

Гришам подоцна била видена како ги упатува новинарите пред зградата каде што беше одржана средбата.

Претходно денс Трамп и Ким се сретнаа во демилитаризираната зона на Корејскиот Полуостров и се ракуваа, при што Трамп стана првиот американски претседател кој стапнал во Северна Кореја, обновувајќи ги надежите за напредок во односите меѓу двете земји.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе