„Покажа дека се кае“

Поранешниот шеф на Интерпол призна дека е виновен за корупција

Поранешниот шеф на Интерпол Менг Хонгвеј на судењето во Кина денес призна дека е виновен за корупција.

Менг (65) „покажа дека се кае“ поради прифаќањето на 14,46 милиони јуани мито (1,86 милиони евра), соопшти на социјалните мрежи судот во Тијанџин, северна Кина.

„Пресудата ќе биде изречена подоцна“, се вели во соопштението на судот.

Кинеското обвинителство на 10 мај покрена обвинение против Менг.

Менг е уапсен еден месец пред да биде отстранет од јавната функција и исфрлен од владејачката Комунистичка партија.

Тој бил избран за претседател на меѓународната полициска организација во 2016 година, но неговиот четиригодишен мандат е суспендиран во октомври, кога исчезна по пристигнувањето во Кина од Франција.

Грејс Менг, која со своите деца доби политички азил во Франција, тврди дека нејзиниот сопруг е жртва на политички прогон во Кина.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе