Поранешниот претседател на Хондурас уапсен со торба полна со пари

Поранешниот претседател на Хондурас, Мануел Зелаја бил уапсен на аеродромот Тегусигалпа затоа што со себе носел торба во која имало непријавени 18.000 долари за кои тврди дека не биле негови.

Фото: ЕПА

Зелаја на Твитер напиша дека бил „неправедно приведен“ додека се подготвувал да отпатува за Мексико каде требало да присуствува на семинар.

„Причина: торба со 18.000 долари што не ми припаѓа мене“, напиша Зелаја.

Кога цариниците со рентген го прегледале неговиот куфер, виделе дека внатре има уште една торба со непријавени пари, пишуваат локалните медиуми.

Според законот, сите патници мора да пријават на царина износ над 10.000 долари. Во спротивно, можат да бидат казнети со парична казна во висина од една третина од непријавените пари.

Зелаја на крајот бил ослободен откако ја платил казната. Тој за новинарите изјави дека властите треба да испитаат кој му ги подметнал парите.

Стотици приврзаници на левичарската партија Слобода и надомест (Либре), предводена од Мануел Зелаја, се собрале пред аеродромот и го блокирале патот што води кон него, барајќи ослободување на поранешниот претседател.

Зелаја бил симнат од власт во јуни 2009 година од сојуз на војската и цивилите, вклучително и членови на неговата влада. Тој бил критикуван за врски со тогашниот претседател на Венецуела Хуго Чавез и обвинет за предавство. По враќањето од егзил, тој ја основал партијата Либре.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе