Поранешен британски разузнавач најден мртов во Турција, ги обучувал сириските „Бели шлемови“ (ВИДЕО)

Поранешниот член на британската разузнавачка агенција МИ6, кој бил одликуван од самата кралица поради неговата работа со групата за цивилна заштита „Бели шлемови“, денес бил пронајден мртов во близина на неговата канцеларија во Истанбул.

Локалните власти го нашле телото на Џејмс ле Мезурие во раните утрински часови, јавува Би-би-си.

Ле Мезурие ја формирал групата наречена Мејдеј рескју која помогнала во обуката на доброволците на „Белите шлемови’.

Засега не е позната причината за неговата смрт.

Според информациите од организацијата „Бели шлемови“, телото на Ле Мезурие било најдено во околу 4:30 часот по локално време на улицата пред зградата каде што се наоѓаат канцелариите на Мејдеј рескју.

Сириската влада и нејзините сојузници Русија и Иран ги обвинуваат „белите шлемови“ дека отворено им помагаат на терористичките организации. Руското министерство за надворешни работи минатата недела за Ле Мезурие кажа дека станува збор за поранешен агент на МИ6, британската контраразузнавачка служба.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе