Поранешен британски разузнавач најден мртов во Турција, ги обучувал сириските „Бели шлемови“ (ВИДЕО)

Поранешниот член на британската разузнавачка агенција МИ6, кој бил одликуван од самата кралица поради неговата работа со групата за цивилна заштита „Бели шлемови“, денес бил пронајден мртов во близина на неговата канцеларија во Истанбул.

Локалните власти го нашле телото на Џејмс ле Мезурие во раните утрински часови, јавува Би-би-си.

Ле Мезурие ја формирал групата наречена Мејдеј рескју која помогнала во обуката на доброволците на „Белите шлемови’.

Засега не е позната причината за неговата смрт.

Според информациите од организацијата „Бели шлемови“, телото на Ле Мезурие било најдено во околу 4:30 часот по локално време на улицата пред зградата каде што се наоѓаат канцелариите на Мејдеј рескју.

Сириската влада и нејзините сојузници Русија и Иран ги обвинуваат „белите шлемови“ дека отворено им помагаат на терористичките организации. Руското министерство за надворешни работи минатата недела за Ле Мезурие кажа дека станува збор за поранешен агент на МИ6, британската контраразузнавачка служба.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе