Ватикан

Порака на папата до светските лидери: Војната раѓа војна

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата на Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за правдата и мирот да превладеат на Блискиот Исток.

Обраќајќи им се на десетици илјади луѓе собрани на плоштадот Свети Петар во Ватикан, папата Франциско предупреди дека убиствата ќе доведат до поголемо насилство, пренесе Ројтерс.

„Повторувам дека употребата на насилство никогаш не води до мир. Војната раѓа војна и насилството раѓа насилство“, порача тој.

Поглаварот на Римокатоличката црква, кој ги посети израелските и палестинските територии во 2014 година, ги повика двете страни и меѓународната заедница да ги удвојат напорите „за да превладеат дијалогот, правдата и мирот“.

Тој рече дека е многу загрижен за крвопролевањето на границата на Израел и Појасот Газа и додаде дека чувствува голема болка за загинатите, повредените и сите кои страдаат, пренесе АП.

Во протестите организирани поради преселување на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим во понеделникот дојде до силно насилство кога израелската војска отвори оган врз демонстрантите, главно Палестинци, и при тоа уби најмалку 58, а повреди најмалку 2.700 лица.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе