Поради снимка од полициска бруталност на протести во Берлин реагираа ОН (ВИДЕО)

Специјалниот известувач на ОН за тортура Нилс Мелцер дал барање за добивање информации откако се појави видео снимка од полициска бруталност во Германија за време на протести.

EPA-EFE

Станува збор за снимка на која се гледа како германски полицаец фрла постара жена на земја, која стана вирална на интернет.

Снимката, која наводно е направена за време на протест против карантинот поради ковид-19 во Берлин во неделата, прикажува жена која се обидела да помине покрај полицаец кој ја фаќа за вратот со двете раце и силно ја фрла на земја, пренесува РТ.

На снимката се гледаат и демонстранти кои му се спротивставуваат на полицаецот и се обидуваат да ѝ помогнат на повредената жена, по што неколку полицајци продолжуваат да ги туркаат.

Нилс Мелцер, претседавачот за човекови права на Женевската академија во Швајцарија потврди дека снимката му го привлекла вниманието. Тој побарал изјави од сведоци и детали за тоа дали е „отворена официјална истрага“.

Протестите против затворањето во Берлин станаа насилни откако полицијата се обиде да ги спречи демонстрациите.

Во протестите во неделата учествуваа околу 5.000 Германци, а околу 600 се уапсени.

Има снимки и од други случаи на полициско насилство, полицајци како шутираат демонстранти, ги туркаат, ги прскаат со бибер-спреј.

На една снимка објавена на социјалните мрежи се гледа како полицијата шутира тинејџер.

Берлинската полиција не објави колку демонстранти се повредени, но соопшти дека 48-годишен маж умрел по приведувањето.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе