Поради силен земјотрес на Аљаска прогласена состојба на природна катастрофа (ФОТО+ВИДЕО)

Аљаска ја погоди силен земјотрес со јачина од дури 7 степени по Рихтер. Земјотресот случи во близина на Енкориџ, во околу 8.30 часот наутро по локално време.

Иако властите  најпрвин објавија предупредување за можност од цунами, но во меѓувреме беше повлечено, јавува Асошиејтед прес. Си-ен-ен јавува дека се можни последични шокови.

На социјалните мрежи се шират снимки од самиот земјотрес, како и штетата што ја предизвика.

Си-ен-ен јавува и дека се прекинати телефонските линии, има поприлична штета на патиштата, а државниот гувернер прогласи состојба на природна катастрофа во сојузната американска држава.

Апелирам до лидерите на партиите да не им „помагаат" на кандидатите.

повеќе

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

повеќе

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе