Поради еден случај на зараза кинески град тестира речиси пет милиони жители

Во кинеската провинција Синџијанг почна масовно тестирање на населението на коронавирусот.

EPA-EFE

Речиси пет милиони жители на градот Кашгар ќе бидат тестирани, а досега се откриени 130 асимптоматски сличаи.

Училиштата во тој град се затворени, а жителите не смеат да го напуштаа без негативен тест на вирусот.

Масвоното тестирање почна откако беше откриен првиот случај на локално пренесување во последните 10 дена. Станува збор за жена која немала симптоми и работела во фабрика. Кај неа заразата била откриена при рутинско тестирање.

Кина асимптоматските случаи не ги вбројува во официјалните бројки на заразените. Досега во таа земја, според официјалните бројки, потврдени се 85.810 случаи, со 4,634 смртни случаи поврзани со вирусот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе