Поплави во Атина и Солун поради обилни врнежи (ВИДЕО)

Обилните врнежи од дожд ги поплавија денес улиците на Атина и Солун, поради што грчките пожарникарски служби добиле бројни повици за помош.

EPA-EFE

Во атинското предградие Неа Филаделфија, ученици го напуштиле училиштето така што морале да прават „мост“ од училишните клупи за да излезат надвор, додека сообраќајот бил блокиран на сообраќајниците, кога водата пораснала до опасно ниво.

Автопатот Атина-Ламија, као и булеварите Александрас и Кифишијас во градот биле блокирани.

Министерството за цивилна заштита апелираше до граѓаните да не излегуваат на улица, освен во случај на крајна нужда.

Денес во Атина бројни делови на градот останаа без струја.

Локалните медиуми од Солун јавуваат дека за само неколку часа наврнале повеќе од 25 сантиметри дожд, што е еднакво на половина од количеството дожд кое паднало во септември во тој град.

Бранови удирале во шеталиштето покрај морето и ја поплавиле авенијата Никис.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе