Грција

Поплава на островот Сими, прогласена вонредна состојба

На грчкиот остров Сими на Егејско море денес е прогласена вонредна состојба поради поплавите предизвикани од обилните врнежи.

Шефот на службата за цивилна заштита, Јанис Капакис, прогласи вонредна состојба откако по бурата улиците практично се преплавени од кал, а десетина возила завршија во морето.

Поради невремето, островот неколку часа бил без струја, пренесе АП.

Од блискиот остров Родос се пристигнати пожарникари за да ја исцрпат водата и војници кои помогнат во расчистувањето.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе