Шефот на американската дипломатија

Помпео сака во Турција да промовира религиски слободи, Анкара е навредена

Турските власти се навредени од соопштението во кое се наведува дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ќе промовира религиски слободи.

EPA-EFE

И тоа за време на претстојната посета на Истанбул и побараа од Вашингтон наместо тоа да се фокусира на расизмот и злосторствата од омраза во САД, пренесува Асошиејтед прес.

Турското министерство за надворешни работи соопштението на Стејт департментот го оцени како „крајно непримерно“, инсистирајќи дека властите ги штитат правата на граѓаните од различни вероисповеди слободно да практикуваат својата религија.

„За САД би било подобро најпрво да погледнат во огледало и да ја покажат неопходната чувствителност на кршењето на човековите права како што се расизмот, исламофобијата и злосторствата од омраза во својата земја“, се наведува во соопштението на турската дипломатија.

Министерството предложи Вашингтон да го префрли фокусот на зголемена соработка со Турција околу регионалните и глобалните прашања.

Стејт департментот вчера издаде соопштение во кое се наведува дека државниот секретар Мајк Помпео ќе го посети Истанбул за да се сретне со вселенскиот патријарх Вартоломеј Први, со кого планира да разговара за религиските прашања во Турција и да го промовира цврстиот став на САД за религиските слободи низ светот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во јули ја претвори христијанската базилика Аја Софија во џамија, игнорирајќи ги повиците на меѓународната заедница дека поранешната црква треба да остане музеј во знак на признавање на мултикултурното минато на Истанбул. Овој потег доведе до обвинувања дека турскиот лидер се обидува да го избрише културното наследство на православните христијани.

Ердоган подоцна донесе одлука уште една црква од времето на Византија која се наоѓа во Истанбул да ја претвори во џамија.

Турските власти истовремено се под притисок повторно да ја отворат православната теолошка школа која е затворена од 1971 година.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе