Помпео на вториот ден од посетата на Европа предупреди да не се соработува со Кина и Русија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во средата, на вториот ден од посетата на Европа, предупреди на опасностите од соработка со Кина и Русија.

Фото: ЕПА

Говорејќи во Прага, Помпео предупреди на ризиците од чешкиот план за проширување на нуклеарната централа Дуковани.

„Партнерствата со руските и кинеските нуклеарни компании, всушност, ќе го загрозат чешкиот суверенитет“, рече тој по средбата со чешкиот премиер Андреј Бабиш.

Помпео, исто така, ја пофали Чешка за модернизација на вооружените сили и повлекување на воената опрема од советската ера.

„Сакаме да ја пофалиме Чешката Република што ја избра американската напорна работа за да ја замени одбранбената опрема од советската ера и што ја намали зависноста од руската опрема“, рече тој. „Овој избор силно и тесно ќе ја поврзе Чешката Република со одбранбените капацитети на НАТО“, рече тој.

Помпео ги спомена и протестите во Белорусија по спорната изборна победа на Александар Лукашенко, велејќи дека Соединетите Држави сакаат народот во Белорусија да ги добие слободите што ги бара.

Чешкиот премиер рече дека насилното задушување на мирните протести во Белорусија е „незамисливо“ и ја повика Европската унија да реагира.

Двајцата политичари разговараа и за безбедноста на новата 5Г мрежа.

Помпео рече дека раководството на Бабиш „придонело да се отвори патот за повеќе од 30 нации и територии да станат чисти кога станува збор за 5Г“.

Како дел од турнејата, Помпео ќе ги посети и Словенија, Австрија и Полска, каде ќе потпише договор за зајакнување на военото присуство во земјата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе