„Поминете“ 3 минути во центарот на пожарот во Атина (ВИДЕО)

На интернет се појави снимка што прикажува како изгледа да се биде во центарот на пожарот што уби осумдесет и три луѓе во грчкото село Мати во близина на Атина.

Човекот што ја направил драматичната снимка, на која се гледа целиот ужас на огнената стихија што го опколила, е сопственик на куќа во Мати, селото кое најмногу настрада во катастрофалните пожари во околината на Атина. Како што пренесоа грчките медиуми, тој во паника ја отворил вратата од куќата за да ја спаси мачката, но ветар ја затворил вратата и повеќе не можел да се врати во неа.

Така останал пред куќата, залепен до ѕид, додека огнот голтал сѐ пред себе со огромна брзина. Пожарот бил толку блиску до него и околу куќата што се поставува прашањето како воопшто преживеал.

Според корисникот на Фејсбук што ја објави снимката и го познава човекот што ја снимил, и тој и мачката го преживеале пожарот.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе