Полугола активистка на Фемен се обиде да ја украде куклата Исус од Ватикан (ВИДЕО)

Полугола активистка на феминистичката група Фемен се обиде да ја украде куклата на бебето Исус од колепката на плоштадот Свети Петар, но во тоа ја спречи полицијата.

Фоторепортерот на Ројтерс изјави дека жената скокнала преку заштитната ограда и истрчала до колепката извикувајќи „Бог е жена“.

Истиот слоган бил испишан на нејзиниот гол грб.

Ватикански полицаец ја спречил да ја земе куклата и ја уапсил. Инцидентот се случил два часа пред папата Франциско да ја одржи традиционалната Божиќна миса пред околу 50.000 луѓе на плоштадот.

Фемен на својата интернет страница објави дека станува збор за Алиса Виноградова и ја нарече „секстремистка“.

Целта на групата, формирана во Украина, е „конечна победа над патријархатот“, пишува на страницата на Фемен.

Активистка на феминистичката група слична акција изврши на католичкиот Божиќ 2014, но тогаш успеа да ја земе куклата на Исус пред да ја уапсат полицајците.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе