Не е на листата на говорници

Полскиот претседател не оди во Израел на одбележување на годишнината од ослободувањето на Аушвиц

Претседателот на Полска Анджеј Дуда најави дека нема да присуствува на комеморацијата во Израел по повод 75-годишнината од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц, бидејќи нема да му биде дозволено да одржи говор за разлика од претседателите на Русија и Германија.

Дуда не е на листата на говорници на Светскиот форум на холокаустот, кој ќе биде одржан на 23 јануари во Ерусалим во Јад Вашем, Меморијалниот центар на холокаустот.

Тој изрази загриженост поради неодамнешните изјави на претседателот на Русија Владимир Путин во кои се сугерира дека Полска е делумно одговорна за еврејските жртви во Втората светска војна.

Војната официјално почна на 1 септември 1939 година, кога нацистичка Германија ја нападна Полска.

Набрзо потоа Советскиот Сојуз анектираше дел од источна Полска во рамки на пактот за ненапаѓање со Германија.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе