Полски војник загина на границата со Белорусија

Полски војник загина на источната граница на земјата со Белорусија, потврди полската војска, додавајќи дека неговата смрт била последица на „несреќа“ и дека „нема вмешана трета страна“.

Фото: ЕПА

Војникот бил распореден на границата пред околу една недела, се вели во соопштението на полската 17-та Вјелкополска механизирана бригада. Според прелиминарниот извештај, неговото оружје случајно испукало и во инцидентот немало трети лица.

Починатиот војник, исто така, никогаш не стапил во контакт со мигранти за време на неговата служба на границата, соопшти командата на бригадата, додавајќи дека војската го информирала семејството на мажот и им дава психолошка поддршка.

Инцидентот се случува во време на зголемени тензии долж границата меѓу Полска и Белорусија, што ја натера Варшава да ја засили граничната безбедност таму, поради приливот на мигранти за кој ЕУ ја обвинува за политиката на „хибридна војна“ на Минск, која ги охрабрува мигрантите да тргнат по нов пат кон Европа преку белоруската територија. 

Минск ги негира сите обвинувања и вели дека едноставно не може да си дозволи да ја заштити ЕУ од приливот на мигранти поради големите санкции наметнати на Белорусија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе