Полска воведува вонредна состојба во регионите кон Белорусија

Полската влада побара од претседателот Анджеј Дуда да воведе вонредна состојба во делови од двата региони долж границата со Белорусија.

Фото: ЕПА

Според премиерот Матеуш Моравјецки, вонредната состојба ќе трае 30 дена, бидејќи земјата се соочува со зголемување на бројот на илегалните гранични премини, пренесува Ројтерс.

Во неделата Полска уапси 13 активисти што се обиделе да исечат ограда кон Белорусија направена од боцкава жица, поставена со цел да ги спречи мигрантите да ја преминат границата.

Активистите што ја уништија оградата, 12 Полјаци и еден холандски државјанин, рекле дека тоа го направиле во знак на протест против полските власти, за кои велат дека „нехумано се однесуваат“ кон мигрантите што се обидуваат да стигнат до земјите од Европската Унија.

Голем број мигранти се обидуваат да влезат во Полска и Литванија од Белорусија, а владата во Варшава го обвинува претседателот на Белорусија Александар Лукашенко дека им испраќа мигранти од Ирак и Авганистан во „хибридна војна“, со цел да создаде нестабилност во ЕУ, па затоа Полска почнала да гради боцкава жица на границата со Белорусија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе