Полска планира на украинските бегалци да им наплаќа храна и сместување

Полска планира на бегалците од Украина да им наплаќа храна и сместување по четири месеци престој во државно сместување, соопшти полската влада.

EPA-EFE

„Државјаните на Украина кои престојуваат во Полска во центрите за колективно сместување ќе учествуваат во трошоците за сместување и оброци“, се наведува во соопштението на владата, а пренесува Ројтерс.

Оние кои престојуваат во овие видови сместување (на пример во хотелски соби или училишни домови кои ги финансира државата) подолго од 120 дена ќе мора да покријат 50 отсто од трошоците дневно, а по 180 дена тоа би изнесувало 75 отсто.

Од овој план би требало да бидат исклучени оние кои се неспособни за работа поради возраста или инвалидитет, како и трудниците. Намерата на владата е овие правила да се применуваат од 1 март следната година, а предлог законот ќе оди во парламентот каде се очекува да биде усвоен.

Над милион украински бегалци најдоа привремен дом во Полска од крајот на февруари оваа година. Меѓутоа, ресурсите на Полска пресушуваат поради кризата со трошоците за живот и оптоварувањето на буџетот, па на мигрантите им е сè потешко да најдат станови и да добијат поддршка, истакнува британската агенција.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе