Полска ќе бара компензација од ЕУ за тенковите кои ќе ѝ ги испрати на Украина

Полска ќе бара од Европската Унија компензација за секој тенк „леопард“ кој ќе ѝ го испрати на Украина, кажа полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Во разговор за полската телевизија ТВН, Моравјецки кажа дека тоа барање „ќе биде уште еден тест на добрата волја на Европската Унија“, додавајќи дека се надева дека тоа барање ќе биде исполнето.

Фото: ЕПА

Германската влада денес потврди дека го примила барањето на Полска за испраќање тенкови „леопард 2“ од германско производство во Украина.

Германскиот канцелар Олаф Шолц одлучил на Киев да му се испратат тенкови „леопард“, објави денес германски Шпигл.

Се наведува дека станува збор за моделот „леопард 2А6“ и, цитирајќи неименувани извори, тие ќе дојдат директно од складиштата на Бундесверот.

Ќе биде испорачана една чета тенкови (се состои од три тенковски вода со по четири тенка во секој вод).

Покрај тоа, Берлин ќе им дозволи и на други држави кои ги поседуваат тие тенкови да ѝ ги испратат на Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе