Полска ја обвини Белорусија: Ни се одмаздуваат со испраќање мигранти, тоа е живо оружје

Полска ја обвинува Белорусија дека испраќа сè поголем број мигранти преку граница како одмазда за одлуката на Варшава да обезбеди засолниште за Кристина Тимановска, белоруската атлетичарка која одби да се врати во татковината од Олимпијадата во Токио.

Фото: ЕПА

Заменик-министерот за внатрешни работи Мачеј Васик во четвртокот рече дека Минск води „хибридна војна со Европската унија преку илегалните мигранти“.

Во изминатите недели и соседната членка на Европската унија Литванија извести за зголемување на бројот на илегални гранични премини на мигранти од Белорусија, тврдејќи дека Минск ги носи со авион и ги испраќа во Европската унија.

„Тоа се млади мажи и жени со деца. Белорусија ги користи како живо оружје“, рече Васик за полската Телевизија В-Полсце.

„Во последните денови бележиме зголемување на бројот на мигранти и веруваме дека ова е реакција на давањето азил на белоруската атлетичарка“, додаде тој.

Бегството на Тимановска, што потсетува на оние од времето на Студената војна, дополнително ги зголеми тензиите меѓу Западот и Минск, додека ЕУ го обвинува белорускиот претседател Александар Лукашенко дека ги користи мигрантите и како одмазда за европските санкции.

Тимановска тврди дека претставници на белорускиот тим насилно се обиделе да ја испратат дома затоа што ги критикувала спортските власти. Таа одбила да се качи на летот и побарала заштита од јапонската полиција. 24-годишната спортистка во средата полета за Полска.

Официјална Варшава и претходно ја критикуваше авторитарната власт на Лукашенко и прими голем број белоруски активисти по протестите што избија минатата година.

Полската погранична полиција за Ројтерс изјави дека од четвртокот вечер привела група од 71 мигрант, а во средата група од 62 лица, претежно Ирачани.

Тоа се повеќе од 122 илегални мигранти уапсени од полската гранична полиција цела мината година. Минатиот месец биле уапсени 242 мигранти.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе