Полска ја обвини Белорусија: Ни се одмаздуваат со испраќање мигранти, тоа е живо оружје

Полска ја обвинува Белорусија дека испраќа сè поголем број мигранти преку граница како одмазда за одлуката на Варшава да обезбеди засолниште за Кристина Тимановска, белоруската атлетичарка која одби да се врати во татковината од Олимпијадата во Токио.

Фото: ЕПА

Заменик-министерот за внатрешни работи Мачеј Васик во четвртокот рече дека Минск води „хибридна војна со Европската унија преку илегалните мигранти“.

Во изминатите недели и соседната членка на Европската унија Литванија извести за зголемување на бројот на илегални гранични премини на мигранти од Белорусија, тврдејќи дека Минск ги носи со авион и ги испраќа во Европската унија.

„Тоа се млади мажи и жени со деца. Белорусија ги користи како живо оружје“, рече Васик за полската Телевизија В-Полсце.

„Во последните денови бележиме зголемување на бројот на мигранти и веруваме дека ова е реакција на давањето азил на белоруската атлетичарка“, додаде тој.

Бегството на Тимановска, што потсетува на оние од времето на Студената војна, дополнително ги зголеми тензиите меѓу Западот и Минск, додека ЕУ го обвинува белорускиот претседател Александар Лукашенко дека ги користи мигрантите и како одмазда за европските санкции.

Тимановска тврди дека претставници на белорускиот тим насилно се обиделе да ја испратат дома затоа што ги критикувала спортските власти. Таа одбила да се качи на летот и побарала заштита од јапонската полиција. 24-годишната спортистка во средата полета за Полска.

Официјална Варшава и претходно ја критикуваше авторитарната власт на Лукашенко и прими голем број белоруски активисти по протестите што избија минатата година.

Полската погранична полиција за Ројтерс изјави дека од четвртокот вечер привела група од 71 мигрант, а во средата група од 62 лица, претежно Ирачани.

Тоа се повеќе од 122 илегални мигранти уапсени од полската гранична полиција цела мината година. Минатиот месец биле уапсени 242 мигранти.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе