Полска го одложи спроведувањето на спорниот закон за абортус

Полската десничарска влада одлучи по серијата протести кои ја зафатија земјата, да го одложи спроведувањето на спорниот закон за абортус, кој е означен како еден од најретстриктивните закони за земја членка на Европската Унија.

EPA-EFE

Повеќе од две недели стотици илјади Полјаци станаа против одлуката на уставниот суд на Полска кој донесе одлука дека секој прекин на бременоста во случаи кога фетусот е оштетен е негален, дозволувајќи прекин на бременоста само во случаи кога постои ризик по здравјето на жената или станува збор за кривични дела како инцест или силување.

Одлуката за спроведувањето требаше да биде објавена вчера, но тоа не се случи, како што се очекуваше. Бидејќи тоа не се случи, одлуката на уставниот суд повеќе нема правна моќ.

Еден функционер на владата кажа дека на политичките лидери им треба малку повеќе време за да донесат конечна одлука и дека во тек е дискусија за законот. Тој кажа и дека премиерот ги повикал на разговор припадниците на опозицијата, за да се најде решение.

Полска е мнозински католичко, конзервативно општество со еден од најострите закони за абортус во Европа. И покрај тоа, истражувањата на јавното мислење пред донесувањето на пресудата покажаа дека многу мал број луѓе всушност го поддржува дополнителното заострување на законот. Тоа, меѓутоа, не ги спречи Јарослав Качински и неговата партија Право и правда свесно да го игнорираат консензусот на јавноста и да ја наметнат својата идеолошка и верска агенда која со години се трудат да ја спроведат.

Владејачката партија уште минатата година, со поддршка од моќната Католичка црква, ја почна кампањата за менување на законот за абортусот од 1993 година. Кампањата „успешно“ заврши минатата недела со пресудата на уставниот суд.

Полјаците реагираа и со денови на улиците низ земјата стотици илјади демонстранти протестираат поради одлуката со пораки „Нашата крв е на вашите раце“ и „Ова е пекол за жените“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе