Политико: Што готви Стив Бенон во Лондон?

Непосредно пред пристигнувањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Лондон, далеку од очите на јавноста, се собраа лидерите на европските популистички движења.

Тие се сретнале во средата во хотел со пет ѕвездички во лондонскиот кварт Мејфер, пренесува Политико. Луј Алио, десничарски политичар и партнер на лидерката на француските популисти Марин Ле Пен минал низ лобито до конференциската сала скриена зад ресторанот каде се служи попладневниот чај.

Истото го направил и Најџел Фараџ, десничарскиот политичар и идејниот творец на брегзитот за кого локалните таблоиди тврдат дека владата му „забранила“ средба со Трамп за време на неговата посета на Британија.

Бен Харис Квини, претседавач на еден лондонски конзервативен институт, вели дека тие се обидуваат да му искажат силна поддршка на Трамп.

Сите тие дошле во хотелот за да се видат со главниот стратег на Трамп Стив бенон чија цел е, како што кажал, да помогне да се „контекстуализира“ Трамп за европската јавност која, како што се верува, не го сака многу.

Бенон кажа дека ја поддржува воинствената реторика на Трамп на самитот на НАТО каде американскиот претседател побара од европските сојузници да ги удвојат издвојувањата за воениот пакт.

„Тоа не е остра реторика. Тоа е партнерска дебата. Нема повеќе среќни разговори. Тој тоа го прави затоа што сака Алијансата да функционира“, кажа Бенон.

Сепак, повеќето аналитичари се сложни дека моментот на Трамповата посета на Британија не е баш најдобар затоа што британската јавност е окупирана со фудбалот, како и со турбуленциите во владата по оставките на двајца министри поради несогласувања околу брегзитот.

Не е во прашање само Русија VS Западот. Има нов играч на масата.

повеќе

Ако на референдумот на 30 септември македонските гласачи изгласаат да се смени името на нивната држава во Северна Македонија, НАТО треба да ја покани нивната влада во Алијансата.

повеќе

Паметам како вчера да беше: пред самиот распад на Југославија, по локалните пазарчиња на таа земја нагло се расшетаа сомнителни типови што шиткаа лажњаци на статусниот симбол на мојата генерација - славните фармерки „петсто кец”. 

повеќе