По оставката на Харадинај

Политичка криза на Косово, се бара од претседателот Тачи итно да распише избори

Претседателот на косовскиот парламент Кадри Весељи побара од косовскиот претседател Хашим Тачи веднаш да одреди датум за избори.

Весељи ова го кажа по седница на претседателството на парламентот на која беше одлучено дека посебната седница на тоа законодавно тело за распуштање на собранието ќе биде одржана на 22 август.

Тој истакна дека на седницата бил постигнат консензус за некои одлуки кои, според некои, се во интерес на граѓаните.

„Распуштањето на собранието му овозможува на претседателот автоматски да одреди датум за изборите. Кажав со целосно убедување и сѐ уште тврдам дека изборите се единственото решение за граѓаните. Тие не се само опција или алтернатива, туку вистинска одлука за граѓаните. Со оваа одлука покажавме достоинство“, кажа Весељи.

Откако датумот на седницата на парламентот за распуштање е одреден, изборите би требало да бидат одржани од 30 до 45 дена од 22 август, кажа Весељи, додавајќи, меѓутоа, дека одредувањето на датумот на одржување на изборите е во надлежност на косовскиот претседател.

Поранешниот косовски премиер на Рамуш Харадинај ја поздрави денешната одлука на претседателството на парламентот за датумот на распуштањето на законодавното тело. Коха пренесува дека Харадинај кажал дека одлуката е „соодветна и во согласност со законите и уставот“.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе