Пред зградата на Конгресот

Полициска снимка од убиството на аргентински политичар и ранувањето пратеник (ВИДЕО)

Аргентинскиот пратеник Хектор Оливарес беше застрелан во четвртокот наутро во близина на Националниот конгрес во Буенос Аирес, како што се гледа и на полициските снимки.

Оливерес, член на Радикалната граѓанска унија, е сериозно ранет, а во нападот загина друг функционер, Мигел Марсело Јадон, кој беше координатор на Фондот за транспорт на електрична енергија во Ла Риоха.

Оливарес и Јадон беа застрелани од напаѓачи во автомобил.

Јадон почина на местото на настанот, а Оливарес е во „сериозна состојба“ откако беше опериран во болница во Буенос Аирес, изјавија официјални лица.

Според полицискиот извештај, Оливарес бил застрелан во нога, а Јадон во стомакот. Полицијата не верува дека се работи за обид за оружен грабеж, бидејќи атентаторите по неколку моменти, како што се гледа и на снимката, го напуштиле местото на убиството.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе