Полицијата во САД пукала во демонстрант со кренати раце во воздух (ВИДЕО)

Американската полиција објави снимка од протест во Лос Анџелес кој се одржал на крајот на мај, а на која наводно се гледа како локален полициски службеник му пука во главата на невооружен демонстрант со рацете кренати во воздух.

Screenshot

Не е познато дали претходно демонстрантот во прашање фрлал врз полицијата шишиња и камења, како што тврди полицијата дека правеле други учесници во протестот.

Инцидентот се случил за време на протести кои се одржувале во Лос Анџелес на 30 мај.

Полицијата соопшти дека Ц.Ј. Монтано бил погоден со проектил кој на метите „треба да им нанесе физичка болка“. Монтано подовна бил хоспитализиран, а неговиот адвокат соопшти дека за време на инцидентот тој добил тешка повреда на мозокот.

Полицијата на Лос Анџелес спроведува истрага за инцидентот.

Предупредуваме дека видеото може да биде вознемирувачко:

Легенда под Главна слика

Screenshot

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе