Полицијата со солзавец и водени топови им се нафрли на пожарникарите на протест во Париз (ФОТО+ВИДЕО)

Француската полиција за разбивање толпи употреби солзавец и водени топови во судирот со пожарникарите кои протестираат во Париз незадоволни од условите за работа.

Пожарникарите се обидоа да се качат на железната ограда на долниот дом на францускиот парламент, а полицајците на нив испукаа солзавец, пренесува Ројтерс.

Демонстрантите потоа се преместија во источниот дел на француската престолнина, каде се судри со полицијата која повторно употреби солзавец.

Илјадници пожарникати се собраа на денешниот протест во Париз, изразувајќи незадоволство поради ниските плати и тешките услови за работа. Пожарникарите порачаа дека сакаат да знаат дали имаат поддршка од владата.

Протестот на пожарникарите се одржува по сличните протести на полицајците на улиците на Париз.

На денешниот протест се собраа пожарникари од цела Франција.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе