Полицијата го прекина ЛГБТ-маршот во Анкара, уапси најмалку 30 лица (ВИДЕО)

Денеска турската полиција го прекина „маршот на гордоста“ во главниот град Анкара и уапси најмалку 30 лица, јавува Радио Слободна Европа.

Фото: ЕПА

Околу 50 луѓе почнаа да одат кон главниот парк во градот со знамиња со виножито, и покрај фактот што турските власти ги забранија ЛГБТК-настаните.

Полицијата ја спречи колоната да стигне до паркот, а организаторите велат дека се уапсени најмалку 30 учесници на прошетката.

Мала група противници протестираа поради прошетката во близина на паркот.

Првиот „Прајд“ во Турција се одржа во 2003 година, една година откако партијата на сегашниот претседател Реџеп Таип Ердоган дојде на власт.

Во последните години турските власти воведоа остар пристап кон одржувањето јавни настани на групи што не се религиозно конзервативни, потсетува француската агенција Франс прес.

Минатиот месец, повеќе од 300 учесници на „Прајд“ во Истанбул беа накратко уапсени откако настанот беше забранет.

Фото: ЕПА

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе