Полицијата фрли солзавец во трговски центар во Хонг Конг (ВИДЕО)

Полицијата на Хонг Конг уптреби солзавец во градот Шатин за да ги разбрка демонстрантите кои упаднаа во локален трговски центар.

Претходно демонстрантите ја демолираа блиската железничка станица која е затворена, пренесува Ројтерс.

Хонгконшката полиција зазема претходно денес позиции на главната железничка станица на патот кон аеродромот за да спречи антивладините демонстранти повторно да го загрозат воздушниот сообраќај, по насилните синоќешни судири на улиците на таа територија под власт на Кина.

Аеродромот веќе беше мета на демонстрантите кои ја блокираа салата за пристугнувања, приодните ходници, и палеа огнови на улиците на блискиот град Тунг Чунг и ја искршија тамошната метро станица.

Демонстранти вчера во Хонг Конг го запалија кинеското знаме, а полицијата употреби солзавец за да ги разбрка.

Полицијата обвини одделни демонстранти дека фрлале Молотови коктели по маршот на повеќе илјади луѓе во Туен Мун, кварт на северозападот на градот.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе